burun estetiği
Genel

Burun Ameliyatı ile ilgili herşey

Revizyon Rinoplasti operasyonu riziko taşır mı?
Genel

Revizyon Rinoplasti pek çok değişik sebepten dolayı ustalık ve dikkat isteyen bir prosedürdür. Bu operasyonu geçirecek olan hastaların burun yapıları üzerinde oynanmış olmasından meydana gelen doku ve kıkırdak eksikliği revizyon operasyonunu zor yapan sebeplerin başında geliyor. Burunda yeterli kıkırdak kalmadıysa, yine yapılandırma için vücudun değişik bölgelerinden kıkırdak nakli gerekebilir. Bu zorlukların yanı sıra birincil rinoplasti operasyonunda mevcut olan tüm rizikolar revizyon rinoplastide de vardır.

Nadir de olsa bir takım hastaların operasyondan önce kullanılan ilaçlara ve anesteziye karşı alerjileri olabilir. Ancak, bu gibi vaziyetler evvelce yapılan alerji testleriyle anlaşılarak önlenebilir.

Operasyondan sonra ise oluşabilecek komplikasyonlardan bazıları, aşırı şişme, kanama, ilaçlara karşı beklenmeyen tepki ve buruna darbe gelmesi vaziyetinde oluşabilecek travmalardır. Şayet böyle beklenmeyen meseleler yaşıyorsanız bize hiç zaman kaybetmeden müracaat etmeniz gerekir. Birincil rinoplastide olduğu gibi revizyon rinoplastide de göz etrafında az da olsa şişme ve morarma gözlemlenebilir. Bu vaziyet iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve karmaşıklık olarak görülmemelidir. Zati operasyon sonrasında şişliği ve morarmayı azaltmaya yardımcı olacak her türlü tedbiri alıyoruz.

İyileşme sürecinde yaşayabileceğiniz meseleler arasında enfeksiyon, nazal yolların tıkanması, cilt problemleri, septumda oluşabilecek hasarlar ve güneşten kaynaklanabilecek rahatsızlıklar var. Bu süreçte yaşayabileceğiniz hemen hemen tüm komplikasyonları ameliyat sonrası direktiflerimize harfi harfine uyarak engelleyebilirsiniz.

Revizyon rinoplastide hasta psikolojisi

Kişilerin birincil rinoplasti ameliyatlarına müracaat ederlerken kimi istekleri ve beklentileri olur. Hasta genelde, uzunca araştırmaların yanında yakın etrafına de müracaat ederek rinoplasti yaptırmaya karar verir. Ancak rinoplasti ameliyatından bekledikleri neticeleri alamamaları onları negatif bir ruh haline sokar böylelikle hastaların burun ameliyatına karşı güvenleri sarsılır.

Burundaki işlevsel veyahut kozmetik kusur, kararsızlık sürecinde hastaların hayatlarına olumsuz tesirlerde bulunmaya devam eder. Karar verme, vazgeçme süreci nihayetinde revizyon rinoplastiyi ertelemekten vazgeçerler.

Bu süreçten sonra başarılı bir operasyon için en ehemmiyetli mertebe operasyonu uygulayacak doktoru seçmenizdir. Doktorunuza tecrübe ve deneyimine göre detaylı araştırmalar neticesi karar vermelisiniz. Önceden rehabilitasyon ettiği hastalarla başka bir deyişle referansla iletişime geçmenizde yarar var. Bunun dışında bir hayli doktor sosyal medya aracılığıyla yapmış olduğu operasyonları medyada yayınlamaya başladı. Bu da doktorunuzun yapmış olduğu operasyonları izleme bahtı sunuyor. Ayrı olarak doktorunuzla buluşma alarak kontrol olmanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Tüm kaygılarınızı ve merak ettiklerinizi sorarak kendinizi deşarj olabilirsiniz.

Bu operasyon hastaların ilk rinoplasti tecrübesi olmadığı için ilk sefere göre daha deneyimlilerdir. Bunun yanında doktorunuza da güveniniz tamsa operasyonun başarısız geçmesine karşı bir korku ve kaygı beslemezsiniz.

Ancak buna karşın operasyon akşamı heyecan ve heyecan neticesi uyku problemleri yaşamanız normaldir. Operasyon sonrasındaysa şişlik ve morartılar neticeninde panik yapmamalı, neticeleri ele geçirmekte çabuk olmamalısınız. İlk operasyonunuzda yaşadığınız gibi bu problemler her operasyon neticesi ortaya çıkan vücudun operasyona verdiği natürel reaksiyonlardır. İyileşme sürecinde direktiflerimize uyarsanız yeni burnunuzdan bu sefer hoşnut kalabilirsiniz.

Revizyon rinoplasti metodumda ekseriyetle açık tekniği kullansak dahi birkaç sefer açık teknik rinoplasti geçiren burunlarda kapalı teknik seçenek edilebilir.

Kapalı teknik, burun kanatlarının altından yapılan kesiklerle burnun kaldırılarak kemik ve kıkırdaklara erişilmesiyle yapılan tekniktir. Senelerden beri kullandığım ve hali hazırda bir hayli operatör tarafından seçenek edilen bir metottur. Bu operasyon tekniğinin en büyük avantajı, operasyon sonrası burun etrafında oluşabilecek ödemin, açık teknikteki ödeme mukayese et, daha ivedi geçmesi ve oluşma ihtimalinin daha az olmasıdır. Operasyon müddeti de açık teknik rinoplasti’ye göre daha kısadır. Burunun bu teknikte daha ivedi oturması ve hastanın daha kısa müddette iyileşmesi nedeniyle seçenek edilen bir metottur. Bununla beraber, operasyon bölgesinin bütün olarak tam olarak görülememesi (görüş kısıtlılığı), buna bağlı olarak burundaki meselelerin operasyon içinde tam değerlendirilememesi ve düzeltici tekniklerin uygulama zorlukları ana dezavantajlarıdır.

Hangi hastalarda kapalı teknik düşünülebilir?

-Yalnızca burun sırtı meselesi olanlar

-Burun ucu düzgün, uygun uzunlukta olanlar

-Ciddi burun eğriliği olmayanlar

Açık teknik rinoplasti ise burnun alt ucundan küçük bir kesiyle cilt kaldırılarak ve kemik/kıkırdak doku tamamiyle ortaya çıkarılarak uygulanır. Açık teknik, operasyonlarda burunda mevcut olan tüm meseleli alanlara kolay erişme ve onarma olanağı sağla. Dezavantajıysa operasyon sonrası burun ödeminin, kapalı rinoplasti’ye göre birkaç hafta daha geç inmesidir.

Bilhassa ileri derecede kıkırdak eğriliği veyahut burun eğriliği olan hastalarda açık teknik uygulanır. Her iki tekniği de müdafaa eden bir hayli doktor var. Her operatör hastanın vaziyeti, deneyimleri ve bilgisi doğrultusunda en uygun tekniği seçer.

Revizyon Rinoplasti İçin Ne Tür Anestezi Uygulanır?

Revizyon rinoplasti hastaları bu işlemden önceden de geçtikleri için seçenek edecekleri anestezi ile ilgili bir takım fikirlere sahiptirler. En yaygın seçenekler lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezidir. Tercihi yaparken dikkat faktörüz şart olan ehemmiyetli noktaların en başında güvenlik, sonrasında konfor ve yan etkiler gelir. Bu seçeneklerin kişiye uygunluğu bazen operasyon öncesi test2 edilse de genelde rinoplasti yaptıran hastaların büyük çoğunluğunun sıhhat durumu iyi olduğu için istedikleri anestezi türünü tercih etmelerinde sıkıntı yoktur ancak bazı açılardan avantaj ve dezavantajları bulunur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Lokal: Ameliyat için burnunuz yerel olarak uyuşturulur ancak prosedür esnasında uyanıksınızdır, şuurunuz tamamen yerindedir. Lokal anestezide rinoplastinin bazı aşamalarında acı hissetmeseniz de rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Mesela burun kemiğinde törpüleme işlemi gerektirse hastada endişe duygusu oluşabilir, bu da cerrah üzerinde ve ameliyatın neticeninde olumsuz tesirde bulunabilir.

Sedasyon: Twiligt (alacakaranlık) anestezisi olarak da bilinen sedasyon anestezisinde hasta damardan ilaç verilerek uyuşturulur. Bu yol lokal anesteziyle birlikte uygulanır ancak hasta tamamen uykuda değildir. Hissetmeyeceğiniz, sonrasında anımsamayacağınız birkaç uyanma yaşayabilirsiniz. Konforlu ve emin bir yöntemdir, hızlı bir şekilde daha önceki halinize geri dönersiniz.

Genel: Genel anestezide tamamen şuursuz bir durumda olacağınız için hava alış verişinizi sağlayacak bir tüp soluk borunuzdan içeri yerleştirilir. Vücut işlevlerinizi ölçecek aletlerle güvenliğiniz sağlanır. Bizim ve hastalarımızın en çok tercih ettiği anestezi türüdür.

Uyanık bir hastayı ameliyat faktörün bir takım problemler doğurma ihtimali olduğundan lokal anestezi metodunun tek başına uygulanması çok fazla operatör tarafından seçenek edilmez. Düzgün yönetilmiş bir genel anesteziyse daha fazla konfor sağladığı gibi yan tesirleri de asgariye indirger. Bu yüzden rastgele bir sıhhat problemi olmayan hastaların genel anestezi seçmesi iyi olsa da, ters vaziyettekilerin seçmesi güvenli olmayabilir. Sedasyon metodunun lokal anesteziyle beraber uygulanması da bu vaziyette daha randımanlı sonuçlar verir. Ancak bu tek başınıza vermemeniz şart olan ehemmiyetli bir karardır, doktorunuza netlikle danışmanız gereklidir.

Revizyon Rinoplasti sonrası dikişler, alçı ve bantlar ne kadar müddet burunda kalır?
Genel

Revizyon rinoplasti sonrasında burnu savunması için yararlanılan alçı, dikişler ve bantlar pek çok hasta için can sıkıcı olabilir. Yeni burunlarına kavuşmak isteyen hastalar bu desteklerden her ne kadar ihtiyaç duyulan olsalar da en kısa vakitte kurtulmak ister. Dikişlerin ve bantların burunda kalma müddetleri çok uzun değildir ancak zamanından önce çıkartmak, istenmeyen neticelere neden olabilir.

Operasyondan hemen sonra buruna takılan bantlar ve alçılar; burnu sabitler, şeklini savunur ve şişmeyi en üye indirir. Burnun üstüne takılan alçılar genellikle plastik ya da metaldir ve kişiye özel tasarlanır. Bu tip alçılar ameliyattan bir hafta sonra çıkartılır.Şayet septumda da işlem yapılmışsa burun içine de silikon takılması gerekebilir. Burnun iç yapısını destekleyen bu silikonların 3-7 gün burunda kalması gerekir. Sonrasında doktorunuz tarafından çıkartılır. Alçının çıkarılması gereken süreden önce spontane çıkması ya da gevşemesi durumunda doktorunuza görünmeniz gerekir.

Ameliyattan sonra oluşabilecek kanamaları engellemek için burun tamponu kullanılabilir. Rahatsızlık verici, nefes almayı zorlaştırıcı bu uygulama rinoplastide çoğunlukla tercih edilmez. Ancak çok fazla akıntı olduğu durumlarda doktorunuz tampon uygulamayı uygun görebilir. Nazal tamponlar ameliyattan 1-2 gün sonra çıkartılır. Kanama meselesiyse kendiliğinden eriyen dikişler sayesinde engellenebilir.

Revizyon rinoplastide eriyen ve erimeyen olarak iki tip dikiş kullanılabilir. Şayet burundan kuvvetli nefes verirken ya da sümkürürken dikişin bir parçası sarkarsa endişelenmeyin. Ne olursa olsun dikişlerle oynamamanız, çekip koparmamanız çok ehemmiyetlidir. Erimeyen dikişler operasyondan 5-6 gün sonra doktorunuz tarafından alınır. Eriyen dikişlerin ne tamamiyle kaybolacağı ise kullanılan dikişin çeşidine (kalınlığına, malzemesine) bağlıdır. 3 ayda düşebilen dikişler olabildiği gibi 2 haftada eriyebilenler de vardır. Kullanılan dikişe göre doktorunuz size tahmini bir müddet ve dikişin alınması için buluşma verecektir. Yumuşatıcılar yardımıyla bölgeyi nemlendirmek dikişin çözünme müddetinin kısaltılmasına yardımcı olacaktır.

Dikişleri olması gerektiğinden daha fazla burunda tutmak kalıcı dikiş izi oluşturabilir. Bu yüzden tavsiyem dikişler ne erken ne de geç bir tarihte değil, tam vaktinde alınmalıdır.

Revizyon Operasyonu İle ilgili Sualler
Genel

Revizyon Rinoplasti operasyonu ne kadar sürer?

Burun estetiği operasyonları sonrası istenmeyen neticeleri gidermek için yapılan bu operasyona revizyon burun estetiği diyoruz.

Revizyon operasyonu, birinci operasyondan daha çok bilgi, tecrübe ve tasarılama gerektiren zor bir operasyondur. Hastanın vaziyetine göre küçük rötuş gerektiren vaziyetler olabileceği gibi bir takım vakit da burnun tamamının yine onarılması veyahut yapılandırılması gerekebilir. İlk operasyonu yapan doktorunuzun bilgi ve tecrübeleri sonraki operasyonlarda karşılaşılabilecek zorlukları belirleyecek ana etkenlerden biridir. İlk operasyon öncesindeki burnun vaziyeti, kişinin cilt yapısı ve iyileşme sürecinde karşılaşılabilecek meseleler revizyon operasyonlarına ihtiyaç duyulmasına sebep olabilir.

Revizyon burun operasyonu daha mı zor olur?

Revizyon operasyonu zor bir operasyon olsa da bu operasyon sizin için birinci operasyondan daha zor değildir. Bu operasyonun zorluğu daha çok operasyonu yapacak operatör içindir. Yalnızca burun içerisinde yeterli kıkırdak doku olmadığı vaziyetlerde kulak veyahut kaburga kıkırdağı alınırsa sizin için ikinci bir yara bölgesi oluşur.

Operasyon süreci nasıl gerçekleşir?

Operasyonun müddetini belirleyen unsurlar burnunuzun şekline ve yapılması şart olan operasyona göre değiştiği için operasyon müddeti 30 dakika ile birkaç saat arasında değişir. Ufak düzeltmeler 30 dakikada yapılabilirken ehemmiyetli revizyonlar vasati 3-4 saat sürebilir. Önceden operasyon geçirildiği için burun kıkırdağı meseleli olabilir. Bu vaziyette kulaktan veya ihtiyaca göre kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir. Bu gibi vaziyette operasyonun müddeti daha da uzar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki ehemmiyetli olan operasyonun müddeti değil neticesidir.

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

Hasta ilk gece hastanede gözlem altında tutulur. Bunun sebebi operasyon sonrasında burunda kanama olma ihtimalidir. Önlem alabilmek için bir gecenizi kontrol altında geçirmeniz gerekebilir. Şayet burun kemiğine bir müdahale yapılmışsa gözaltındaki adale dokusu içine kan sızıntısı olabilir. Bu da ameliyattan sonra gözaltında hafif morluklara kapı aralayabilir.Ayrı olarak burun ucunda, üst dudakta morluk, uyuşukluk ve şişlik olabilir. Ameliyattan sonra bir hafta içinde bu morluk ve ödemlerin çoğu geçer. Lens kullanan hastalar 2. ya da 3. gününden sonra lensini takabilir. Hastamız bir hafta içinde iş hayatına geri dönebilir. Gözlük kullanan hastalarımızsa gözlüklerinin hafif olmalarına dikkat etmelidir. Burun içindeki mukozada soluk alma meselenine yol açacak olası yapışıklıklar alana gelirse, bu mini bir operasyonla düzeltilir. Burnun tam oturması, iyileşmesi, son şeklini alması 6 ay ile 1 sene arasında değişir.

Burun ameliyatı ve burun estetiği için diğer bilgiler için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir